Praktické informace

Podrobné informace k tomu, jak probíhají první dny ve školce a co budou děti v Montessori lesní mateřské škole potřebovat za vybavení budou rodičům zaslány před začátkem školního roku.

Pokud si nebudete jistí, neváhejte se nás zeptat.

Co na sebe a s sebou do lesní školky

Aby si děti mohly užít pobyt ve školce a plně se soustředit na své projekty, je potřeba je kvalitní oblečení a obutí. V naší školce chodí děti ven celoročně a alespoň na chvíli za každého počasí, protože není špatného počasí, jen je potřeba se na něj dobře vybavit. Základem je kvalitní obuv (do chladného počasí celokožená nebo s membránou, v období dešťů a bláta nic nenahradí gumáky), prodyšné, cibulovitě vrstvené oblečení a batoh vybavený prsním popruhem, který dětem dobře sedí na zádech a do kterého se lehce dostanou. 

Při výběru a nákupu vybavení zvažte, zda si Vaše dítě s danou věcí poradí samo nebo s menší dopomocí. Průvodkyně budou vždy nablízku, ale dítěti usnadníme cestu k samostatnosti, když bude schopné se obsloužit samo.

Všechno oblečení a vybavení by mělo být označené jménem nebo smluvenou značkou dítěte. Ne vždy si děti věci poznají, někdy si nejsou jistí ani oba rodiče nebo osoba, která dítě vyzvedává.


Do zázemí

Každé dítě má svůj označený prostor, ve kterém má náhradní oblečení: 2x spodní prádlo, 2x ponožky, tričko, kalhoty, svetr nebo mikinu + sáček na mokré prádlo. Do zázemí je potřeba mít přezůvky, určitě se budou hodit i holínky.

Na odpolední odpočinek děti potřebují vlastní deku (spacáky nedoporučujeme, v zázemí bývá teplo a děti se v nich potí) a oblíbený polštářek, případně usínáčka - např. plyšáka, který dětem usnadní usínání. Jiné hračky prosím do školky nenoste.

Každý den na výpravy

Batůžek s upravitelnými popruhy a prsním pásem. Do batůžku lahev/termosku s pitím, krabičku s dopolední svačinou (více viz Stravování), podsedák (třeba kus karimatky), pláštěnku/bundu do deště, sáček s náhradním spodním prádlem, ponožkami, v zimě s náhradními rukavicemi, sáček na mokré věci a na dostupné místo, třeba do boční kapsy, papírové kapesníky.


Stravování a pitný režim

Stravování v Ledňáčku se skládá z ranní/dopolední svačiny, oběda a odpolední svačiny. Dopolední svačiny si nosí děti z domu ideálně v krabičce, krabičky mají v batůžku a samy si s nimi hospodaří ve svačinových pauzách. Odpolední svačinu zajišťují také rodiče, ale nádoba s odpolední svačinou je při příchodu do školky uložena do školkového svačinového boxu.

Obědy budou v Ledňáčku zajištěny dle požadavků zákona externí firmou a budou vždy v poledne zaváženy do zázemí. Konkrétní dodavatel je v řešení, ale snažíme se o to, aby i stravování bylo v souladu s vizí školky, aby dětem bylo nabídnuto zdravé a výživově hodnotné jídlo co nejvíce z lokálních zdrojů a s co nejmenší ekologickou stopou. 

Pitný režim je zajišťován rodiči ve spolupráci s průvodci. Rodiče vybaví dítě oblíbeným nápojem v nádobě, kterou je dítě schopné snadno otevřít i zavřít. V chladných měsících dáváme dětem přiměřeně teplý (po otevření ihned pitelný) nápoj do termosky. Průvodci nabádají děti k pití a dopité lahve doplní vhodným nápojem (voda, čaj).